W trakcie lub pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej oczekuje się zadawania pytań.  Zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinny być istotne i ważne zarówno dla Ciebie i pracodawcy.  Co powiesz na pytania, których nie powinieneś zadawać podczas wywiadu?  Oto lista 4 pytań, których nigdy nie powinieneś zadawać - zakładając, że chcesz zdobyć tę ofertę pracy! 

  1. Jakie produkty i usługi oferujesz? Mając niewielkie rozeznanie czym zajmuje się firma.  Jeśli zadasz to pytanie, w zasadzie mówisz pracodawcy, że nie zadałeś sobie trudu, aby przeprowadzić jakiekolwiek badania dotyczące tego, co robi firma, kim są jej klienci i jakie są ich plany na przyszłość. Jeśli nie wiesz, co robi firma, to dlaczego w ogóle się ubiegasz o pracę w niej? Pracodawca chce zatrudnić kogoś, kto jest pasjonatem i posiada wiedzę na temat swojego stanowiska i biznesu. Tego typu pytanie nie jest dobrym pomysłem i nigdy nie powinno się go zadawać.
  2. Jak szybko mogę dostać awans? Pracodawca szuka kogoś, kto zapełni określoną lukę w swojej sile roboczej. Pracodawca może nie być zbyt zadowolony, słysząc, że planujesz opuścić stanowisko na jakie aplikujesz najszybciej jak to możliwe. Chociaż możesz czuć, że Twoja ambicja jest dużo wyższa niż stanowisko o jakie się starasz. O ile nie podano inaczej w ogłoszeniu o pracę, pracodawca chce zatrudnić kogoś na stałe na to stanowisko, a przynajmniej mieć nadzieję, że nowy pracownik będzie zaangażowany w tę rolę przez dłuższy czas - np. lata, a nie miesiące.  Jeśli na tym etapie wskażesz, że natychmiast będziesz naciskał na awans, pracodawca najpewniej wybierze innego kandydata.
  3. Czy i kiedy nabędę uprawnienia do zasiłku chorobowego i urlopu? Zadawanie pytań o uprawnienie do zasiłku chorobowego i ilość dni urlopu, które dostajesz rocznie, może zniechęcić pracodawcę. Czy te pytania są dla ciebie ważne, czy raczej zapytasz rekrutera o coś związanego z codziennym zadaniami? Jeśli naprawdę chcesz poznać odpowiedź na te pytania, powinieneś najpierw rozważyć, jaki jest najważniejszy aspekt pracy, o którą się ubiegasz? Aby osiągnąć satysfakcję z pracy, powinieneś bardziej skupić się na codziennych zadaniach i procedurach, ponieważ to właśnie będziesz robił każdego dnia. Pracodawca mógłby założyć, że chcesz wiedzieć o wynagrodzeniu chorobowym, ponieważ lubisz często „chorować”.  Od czasu do czasu wszyscy czują się gorzej, ale jeśli jesteś osobą, która ciągle narzeka na zły stan zdrowia, nie będziesz wiarygodnym pracownikiem. 
  4. Jak dobrze wypadłem? Bez względu na to, jak dobrze wypadłeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej nigdy nie powinieneś zadawać tego pytania. To stawia ankietera w niezręcznej sytuacji. Jeśli rozmowa nie przebiegła zgodnie z planem, a oni zdecydowali się być z tobą szczerzy, możesz być zakłopotany i zawiedziony. Z drugiej strony, menedżer może zdecydować się na świetną recenzję, która może sprawić, że poczujesz się zdradzony, jeśli cię nie zatrudnią. Zamiast tego powinieneś zakończyć wywiad, dziękując im za poświęcony czas i oczekując na wiadomość od nich. Jeśli okaże się że nie dostałeś pracy, a nie znasz powodu odrzucenia Twojej kandydatury możesz wysłać e-maila do firmy, aby uprzejmie podziękować za poświęcony czas i zapytać, czy są w stanie udzielić jakiejkolwiek informacji zwrotnej, aby pomóc ci w przyszłości unikania błędów które mogłeś popełnić.