Jednym z najlepszych sposobów przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej jest przewidzenie jak największej liczby pytań i wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi.  Pracodawcy wywierają presję na potencjalnych kandydatów trudnymi pytaniami, takimi jak: „Jakich jest twoich 5 słabości?” Planowanie z wyprzedzeniem jest niezbędne, jeśli chcesz aby rozmowa kwalifikacyjna przebiegła możliwie bezproblemowo, ale czy myślałeś kiedyś o tym, jak zaprezentować swoją osobowość?  Cały proces wywiadu jest bardzo formalny i kiedy menedżer ds. zatrudnienia spędza cały tydzień lub nawet miesiąc na przeprowadzaniu wywiadów, dlatego dobrym pomysłem jest odejście od konwencji. Menedżer może mieć wystarczająco dużo szczęścia, aby znaleźć wielu kandydatów, którzy zaznaczą wszystkie odpowiednie pola i doskonale odpowiedzą na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Więc co ostatecznie pomoże im podjąć decyzję, kogo zatrudnić?  Odpowiedź jest prosta: Twoja osobowość. Jeśli możesz połączyć się z ankieterem na bardziej osobistym poziomie, zamiast utrzymywać wszystko w pełni profesjonalnie, masz znacznie większe szanse na zatrudnienie. Pamiętaj, że menedżer zastanowi się również, w jaki sposób dopasujesz się w zespole i wejdziesz w interakcję z nimi i innymi pracownikami. Ktoś, kto ma jasną, zabawną, wciągającą, pewną siebie osobowość, jest zawsze bardziej interesujący niż ktoś, kto jest spokojny, nieśmiały  wycofany i odpowiada na wszystkie pytania jak robot.

Aby dać Ci dodatkową przewagę nad innymi, przygotowaliśmy trzy sposoby, abyś

mógł pokazać swoją osobowość podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Opowiedz historię. Pomyśl o czasie podczas pracy, w którym stało się coś dziwnego i niesłychanego. Opowiadanie historii związanej z pracą podczas wywiadu to świetny sposób na zmniejszenie napięcia. Zaplanuj tę historię z wyprzedzeniem i spróbuj bezproblemowo wpleść ją do rozmowy. Uwaga: historia musi być odpowiednia i nie budzić żadnych kontrowersji. Nie opowiadaj niczego politycznego ani religijnego, ponieważ ryzykujesz obrażenie ankietera. Te tematy są zakazane. Upewnij się również, że jest to dość krótkie i rzeczowe, ponieważ nie chcesz zanudzić osoby, która prowadzi z Tobą rozmowę. Wypróbuj swoją historię na najbliższym przyjacielu lub partnerze i sprawdź jak zareagują. Strategia opowiadania historii podczas rozmowy kwalifikacyjnej wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jeśli się to uda, może się opłacić.  Jeśli jesteś zadowolony, że historia pomoże przełamać formalny charakter spotkania i uzyskać kilka dodatkowych punktów, zastosuj ją. Na pewno jeden z ankieterów zostanie wciągnięty w Twoją historię i opowie Ci swoją własną. Zanim się zorientujesz, będziesz rozmawiać, jakbyście byli dobrymi znajomymi.
  2. Rozmowa o swoich zainteresowaniach. Jeśli masz ciekawe hobby, takie jak granie w zespole lub wyprawy offroadowe w weekend, masz kolejny świetny początek rozmowy. Nie każdy pracodawca będzie zainteresowany zadawaniem pytań na temat Twoich zainteresowań, ale istnieje jednak większa szansa, że tak się stanie. Większość osób poszukujących pracy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne może być hobby w CV. Mogą one zwiększyć wartość dodaną dzięki subtelnemu powiązaniu z odpowiednimi umiejętnościami miękkimi, których pracodawca szuka u kandydata. Na przykład, jeśli rola wymaga wielkich umiejętności komunikacyjnych i jesteś kapitanem lokalnej drużyny sportowej, to jest to doskonała okazja, aby udowodnić, że masz to, czego potrzeba. Nie zostałbyś wybrany na kapitana, gdybyś nie miał wielkich umiejętności komunikacyjnych! Inną potencjalną korzyścią może być hobby, które przyniesie korzyści pracodawcy. Na przykład fotografia lub umiejętności copywritingu mogą być wykorzystane przez pracodawcę, aby pomóc mu w rozwijaniu swojej strony internetowej i działań marketingowych. Istnieją trzy sposoby, aby porozmawiać o swoich hobby.  Pierwszy z nich jest łatwy: kiedy cię o nie pytają. Druga możliwość może zostać stworzona, gdy zostaniesz zapytany o swoje umiejętności. Jeśli ankieter wyraźnie przekopuje się, aby dowiedzieć się więcej na temat pewnych umiejętności miękkich, możesz rozważyć przekierowanie ich do swojego hobby jako dowodu tej umiejętności, oprócz dostarczenia dalszych informacji na temat swojej historii pracy Trzeci sposób dotyczy hobby, które może być korzystne dla pracodawcy. Na przykład asystent prawny może wspomnieć, że lubi pisać swojego bloga i dostarczyć próbkę tekstu lub dwie.  Skorzystaj z demonstracji swojej osobowości, rozmawiając z pasją o swoich hobby.  Może się zdarzyć, że osoba przeprowadzająca wywiad ma takie same lub podobne zainteresowania i zarobisz jeszcze więcej punktów.  Nawet jeśli tego nie zrobią, fakt, że jesteś tak oddany czemuś, pokazuje, że jesteś w stanie wykazać się tym samym oddaniem swojej pracy. Wreszcie, jeśli twoje hobby w żaden sposób nie zgadza się z rolą, nie zaniedbuj ich całkowicie - mała wzmianka może prowadzić do głębokiej rozmowy, która może być mile widzianą przerwą dla ankietera po długim dniu zadawania tych samych pytań.
  3. Zadaj pytanie ankieterowi. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest tylko jednokierunkową rozmową, a zadawanie własnych pytań jest ważną częścią rekrutacji. Oprócz pytania o rolę i firmę, powinieneś także rozważyć nieformalne pytanie, aby przełamać lody.  Rozmowy kwalifikacyjne są bardzo stresującym doświadczeniem i pomogą ci szybciej się ustatkować, jeśli zaczniesz od miłej rozmowy. Osoba przeprowadzająca wywiad może zapytać, jak się tu dostałeś, jeśli mieszkasz daleko i tak dalej.  Te wczesne pytania mają na celu pomóc Ci z nerwami na samym początku, więc skorzystaj z tego i nie bój się włączyć do rozmowy. Możesz zacząć od wspaniałego początku, angażując się w te pytania, a dodatkowo zadając własne. Rozmowa kwalifikacyjna nie zawsze dotyczy samego siebie, a menedżer ds. Zatrudnienia będzie zaskoczony, jeśli również o coś zapytasz. Gdzie zwykle parkują pracownicy? Którą drużynę piłkarską wspierają?  Czy kiedykolwiek spotykają się w przytulnym pubie, który zauważyłeś, tuż za rogiem?  Rozmowa przeprowadzona w ten sposób może naprawdę wydobyć Twoją osobowość i odróżnić Cię od innych kandydatów o podobnych kwalifikacjach.