Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem część z nas jako postanowienie wybiera zmianę pracy na lepszą. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad zmianą pracy bo obecna nie daje Ci satysfakcji ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Odpowiedź na pytania zawarte poniżej, pomogą Tobie w podjęciu decyzji.

1. Czy Twoja praca gwarantuje spłatę bieżących opłat?

Wynagrodzenie za wykonywaną pracę musi opłacać Twoje bieżące opłaty, rachunki. Jest to niezbędne minimum aby dawała Ci chociaż trochę satysfakcji. Jeśli wynagrodzenie za Twoją obecną pracę nie wystarcza na zapłatę czynszu i rachunków powinieneś rozważyć zmianę pracy, przekwalifikować się zrobić cokolwiek aby podnieść standard i komfort swojego życia. 

2. Czy jesteś pewien okresu zatrudnienia?

Oprócz gwarancji spłaty bieżących opłat pracownik potrzebuje stabilizacji i pewności zatrudnienia. Niepewność okresu rozwiązania umowy nie wpływa pozytywnie na morale. Jeśli obawiasz się, że w firmie zostanie przeprowadzona redukcja etatów lub Twój pracodawca przy każdej kryzysowej okazji mówi Ci, że „zawsze możesz się zwolnić” czas poszukać nowej pracy.

3. Czy Twoje miejsce pracy dobrze funkcjonuje?

Jako pracownik na pewno dużo lepiej będziesz czuł się w pracy która zapewnia stabilizację, masz umowę o pracę, polisę ubezpieczeniową oraz wszelkie świadczenia w tym emerytalne. Jeśli tego brakuje w Twojej pracy warto pomyśleć o zmianie.

4. Czy masz dobre relacje z kolegami z pracy?

W pracy spędza się znaczną ilość dnia. Zakładam, że nie pracujesz sam tylko w jakimś zespole. Jeśli Twoje relacje z osobami z pracy są negatywne nie będziesz chętnie pracował. Samopoczucie w pracy, relacje z otoczeniem ma znaczący wpływ na jakość Twojej pracy. Jeśli źle czujesz się w swoim obecnym zespole rozważ zmianę stanowiska lub miejsca pracy. 

5. Czy jesteś nieszczęśliwy z powodu nadgodzin?

W każdej pracy zdarza się tak, że czasami trzeba zostać po godzinach. Jeśli nie widzisz problemu i w miarę chętnie jesteś w stanie poświęcić kilka godzin swoje życia na dodatkową prace to super, jesteś tym szczęściarzem który lubi swoją pracę. Jeśli jednak czujesz, że pracujesz tam za karę i nikt tego nie doceni to oznacza, że nie jest to praca Twoich marzeń i warto rozejrzeć się za nową taką która będzie sprawiała więcej radości i satysfakcji.

6. Czy potrafisz zachować równowagę między życiem firmowym, a prywatnym?

Praca zajmuje większość naszego dnia i życia dlatego niezmiernie ważne jest aby po pracy czas wolny poświęcać na przyjemności, życie rodzinne i osobiste. Jeśli masz czas na zachowanie równowagi to świetnie. Jeśli jednak po pracy jesteś tak wykończony, że nie masz ochoty na nic innego niż jedynie sen i unikanie innych osób to nie najlepiej wróży. Pomyśl o zmianie swojego życia - zmianie pracy.

7. Jakie masz samopoczucie w niedzielę wieczorem?

Niektórzy na myśl o tym, że kolejnego dnia muszą znowu wstać i iść do pracy zaczynają dostawać depresji. Wymyślają różne choroby, aby tylko uniknąć chociaż jednego dnia w firmie w której są nieszczęśliwi. Jeśli i Ty do nich należysz to może oznaczać, że warto może byłoby rozejrzeć się za nowa pracą - taką, na której myśl nie będziesz dostawał migreny.

8. Czy praca którą wykonujesz jest szanowana?

Wzajemny szacunek w pracy jest bardzo ważny, czy to do drugiego człowieka czy też do pracy wykonywanej przez niego. Jeśli nie czujesz aby przełożony bądź członkowie w Twoim zespole szanowali i doceniali pracę jaką wykonujesz możesz czuć się z tym źle. Może nadszedł czas na zmianę?

9. Czy samorealizujesz się w pracy?

Czy czujesz się aby Twoje umiejętności były w pełni wykorzystywane w miejscu pracy? Czy Twój szef daje Ci możliwość rozwoju? Jeśli Twoja praca Cię nudzi, ponieważ jest monotonna, nie daje Ci satysfakcji ponieważ nie czujesz że wykorzystujesz swojego potencjału może czas pomyśleć o zmianie?

10. Czy otrzymujesz takie wynagrodzenie, że czujesz się dowartościowany?

Jeśli czujesz, że Twoja praca jest nieodpowiednio opłacana możesz poprosić szefa o podwyżkę. Jeśli ją otrzymasz to świetnie, jeśli jednak odmówi Ci nie podając konkretnego powodu dodatkowo tłumacząc, że na Twoje miejsce znajdzie kilku innych pracowników to możesz czuć się niedowartościowany i niedoceniony, a ponadto rozgoryczony. Może wtedy warto byłoby pomyśleć o zmianie pracy, nawet jeśli wymagałoby to przekwalifikowania. 

11. Jakie są Twoje dalsze plany rozwoju?

Nie warto popadać w rutynę. Za to warto podnosić swoje kwalifikacje aby podnosić swoją wartość jako pracownika, wtedy możemy wymagać od pracodawcy dodatkowych profitów tłumacząc, iż skoro nasze kwalifikacje są coraz wyższe możemy znaleźć inną pracę gdzie zostaną one docenione i zauważone. Jeśli sensownie i mądrze wybierzemy kursy i szkolenia nasz pracodawca najpewniej nasze podwyższone umiejętności doceni. Jeśli nie to warto poszukać innego pracodawcy doceniającego starania pracowników. 

12. Czy marzyłeś o takiej pracy jaką wykonujesz?

Czy to czym się teraz zajmujesz jest spełnieniem Twoich marzeń lub oczekiwań? Czy lubisz swoją pracę? Czy lubisz to co aktualnie robisz? Jeśli Twoje odpowiedzi brzmią „nie” to może warto byłoby zastanowić się co chciałbyś w życiu robić. Jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji to na bieżąco je nabywać, aż w końcu zmienić pracę na taką która będzie Cię w pełni satysfakcjonowała. 

Na zmianę pracy nigdy nie jest za późno, samorozwój i samorealizacja jest bardzo ważnym aspektem życiowym. Jeśli dotychczasowa rola w firmie nie daje Ci satysfakcji pomyśl o jej zmianie i nabywaj odpowiednie umiejętności. W ten sposób możesz polepszyć komfort swojego życia, a na pewno uzyskasz spokój psychiczny i duchowy. 

[kkstarratings]