Coraz rzadziej pracodawcy oczekują listu motywacyjnego. Najczęściej bazują na CV, jednak czasami nadal do dokumentów aplikacyjnych należy dołączyć tego rodzaju list. Mało osób potrafi go poprawnie napisać, więc zgrabnie ułożonymi zdaniami możesz sobie zapewnić kilka dodatkowych punktów. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym.

Czy pisać list motywacyjny?

Pisanie listu motywacyjnego nie zawsze jest konieczne. Najczęściej rekruterzy podejmują decyzję o zaproszeniu kogoś na rozmowę kwalifikacyjną na podstawie danych zawartych w CV. Jeśli więc w ogłoszeniu nie ma wyraźnej informacji, że jest potrzebny, lepiej go nie pisz.

Jeśli jednak pracodawca wymaga listu, koniecznie go przygotuj. Nieprzesłanie go będzie dużym minusem, więc lepiej go wykonać. Do każdej aplikacji powinieneś napisać inny list motywacyjny, dopasowując go do stanowiska, na które chcesz się dostać.

Spersonalizowany list motywacyjny

List motywacyjny powinien być spersonalizowany i to na wielu szczeblach. Przede wszystkim dokładnie zaznacz, do kogo go kierujesz. Być może będzie to zarząd firmy, być może kierownik działu HR. Wszystko zależy od tego, jaka z jaką osobą się kontaktujesz. Dokładnie także zaznacz, na jakie stanowisko chcesz aplikować.

Na dodatek dokładnie zaznacz, skąd wiesz o ofercie pracy. Jeśli dowiedziałeś się o niej od kogoś, na przykład od pracownika tej firmy, koniecznie to zaznacz już teraz. Wewnętrzne rekrutacje przez polecenie są bardzo cenione przez pracodawców, ponieważ mają oni pewność, że nie trafią na przypadkową osobę.

Dlaczego właśnie TA firma?

Kolejnym powodem, dla którego list motywacyjny musi być spersonalizowany, jest to, że musisz zaznaczyć informacje, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie. Dowiedz się o niej jak najwięcej z oficjalnej strony, przez znajomych lub poprzez obserwowanie jej profilu w mediach społecznościowych. To przyda ci się także w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, a teraz pomoże ci się przedstawić jako osoba zorientowana w branżowym rynku.

W liście zwróć uwagę na to, że chcesz się rozwijać w doświadczonym zespole. Napisz co cenisz najbardziej w pracy tego typu, a jeśli chcesz zmienić dotychczasowe stanowisko – wytłumacz dlaczego ci na tym zależy i co wydaje ci się najbardziej interesujące i rozwojowe. Dzięki temu rekruter będzie miał pewność, że ma do czynienia z osobą ambitną, która ceni sobie rozwój i poznawanie nowych rzeczy.

Wyjaśnij, dlaczego jesteś idealnym kandydatem

W przeciwieństwie do CV, w liście motywacyjnym masz sporo miejsca, by wyjaśnić, dlaczego ty jesteś najlepszym kandydatem na wspomniane stanowisko. Możesz tutaj opisać swoje doświadczenie zawodowe, ale nie powiel zdań wpisanych do CV.

Musisz trochę się zareklamować. Dokładnie napisz, co możesz dać firmie i jak twoje doświadczenie (lub jego brak), wykształcenie czy cechy osobowości mogą się przydać. Te fragment nie może być zbyt długi, byś nie wyszedł na aroganta. Ma tylko przedstawić cię, jako godnego uwagi kandydata na pracownika, nie wychwalać. Jeśli aplikujesz na stanowisko, którego do tej pory nie wykonywałeś lub podobne, ale w zupełnie innej branży, zaznacz, które z dotychczasowych osiągnięć lub doświadczeń mogą ci pomóc w kolejnej pracy.

Szablonowe formułki w liście motywacyjnym

O ile sama treść listu motywacyjnego powinna być personalna i napisana przez ciebie, a wszelkie sztywne formułki przeklejone z internetowych wzorów mogą wyjść ci na złe, to zastosowanie formalnych zwrotów na początku i końcu listu jest koniecznością.

Pod żadnym pozorem nie zaczynaj listu od „witam”, zamiast tego użyj sformułowania „szanowni państwo/szanowny panie”. Powinieneś także zastosować oficjalne zakończenie. Wyraź nadzieję na możliwość spotkania z rekruterem lub pracodawcą i podziękuj za czas spędzony na rozpatrywaniu twojego podania. Podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem, dołączając do tego zwrot: „z poważaniem” lub „z wyrazami szacunku”.