Pierwsze aplikacje na stanowisko pracy są dość stresujące. Nie masz za dużo informacji do wpisania CV, więc list motywacyjny może być także dosyć pusty. Są jednak także sposoby na to, by zrobić idealny list motywacyjny, który zainteresuje potencjalnego pracodawcę, nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego.

Czy naprawdę warto napisać list motywacyjny

Nawet jeśli nie masz doświadczenia, to i tak warto napisać list motywacyjny. Oczywiście, jeśli pracodawca tego wymaga. Coraz rzadziej w ogłoszeniu o pracę jest informacja, że należy dołączyć list do dokumentów aplikacyjnych. Jeśli jednak rekruter tego oczekuje, jego brak będzie wielkim minusem.

Nawet jeśli nie masz za dużo doświadczenia, warto napisać ten list. Możesz przedstawić się w nim jako osoba pełna pasji i ambicji, która mimo tego, że jeszcze niewiele wie, szybko się uczy i jest rzeczywiście zainteresowana pracą w konkretnej firmie.

List motywacyjny dla kogoś bez doświadczenia

Przede wszystkim podejdź do sprawy nieszablonowo. Pod żadnym pozorem nie kopiuj zdań z internetowych wzorów, to nie będzie dobrze widziane. Musisz pisać od siebie, swobodnie i mówić o sobie tak, by przekonać rekrutera. Utarte, sztywne zwroty raczej ci w tym nie pomogą.

Pamiętaj także o tym, że list koniecznie musi być spersonalizowany, a to oznacza, że musisz napisać go osobno przed każdą rekrutacją. Kopiowanie tej samej treści do różnych firm i na różne stanowiska to błąd. Jeśli pokażesz, że list wykonałeś starannie, a wcześniej zebrałeś wszystkie potrzebne informacje, będzie to bardzo dużym plusem.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Najczęściej w pierwszej części listu motywacyjnego znajduje się skrócony opis doświadczenia zawodowego, najlepiej wraz z informacjami, jak można wykorzystać zdobyte wcześniej umiejętności w nowej firmie. W tym wypadku jednak musisz się ograniczyć do opisu doświadczeń edukacyjnych. Możesz wskazać na działalność w studenckich kołach i zaznaczyć, że obywałeś praktyki studenckie. Nie kłam – twój brak doświadczenia prędzej czy później wyjdzie na jaw, więc lepiej od razu się do niego przyznać.

Musisz także zaznaczyć, dlaczego właśnie zainteresowałeś się tą firmą. Napisz, że masz nadzieję uczyć się w niej od najlepszych i że to najlepszy sposób na rozpoczęcie twojej wymarzonej ścieżki zawodowej. Zaznacz, co wydaje ci się najbardziej interesujące w wykonywanym zawodzie. Możesz wskazać także na to, że wykształcenie lub cechy osobowe sprawiają, że będziesz naprawdę świetny na tym stanowisku. Nie chodzi o to, byś się chwalił, ale wymienił swoje dobre strony, które może cenić pracodawca.

Pokaż się jak profesjonalista

List motywacyjny to dobra okazja, by zaprezentować się pracodawcy od najlepszych stron. Dlatego dołóż wszelkich starań, by był przejrzysty, pozbawiony błędów, schludnie napisany i zgodny z zasadami etykiety. Co to znaczy?

Oczywiście musisz używać nagłówków, które są przewidziane w czasie pisania listów formalnych. Zaadresuj pismo do tego, kto w ogłoszeniu jest podany jako osoba do kontaktu. Zaznacza także, na jakie stanowisko zamierzasz się ubiegać. Warto także dokładnie podać swoje dane kontaktowe, by potencjalnie zainteresowany pracodawca mógł się do ciebie odezwać.

Ważne jest także zakończenie listu. Tutaj także musisz posłużyć się utartymi formułami takimi jak: „dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją aplikacją” lub wyraź chęć spotkania na rozmowę. Zakończ list sformułowaniem: „z poważaniem” lub „z wyrazami szacunku” i podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Co warto zawrzeć w liście motywacyjnym?

Rekruterzy często przystają na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną osób bez doświadczenia, pod warunkiem jednak, że ich CV i list motywacyjny przekonają ich że warto. Jakie informacje należy zatem w nim zawrzeć, żeby zrobić dobre wrażenie i wzbudzić zainteresowanie potencjalnego pracodawcy?

Przede wszystkim wykaż się kreatywnością. O ile początek i koniec listu muszą przestrzegać reguł, w środku możesz nieco pokazać swoją bardziej twórczą stronę. Nie bój się zabawy słowem, ale zachować to w granicach formalnego listu. Ponadto zwróć uwagę na swoje zainteresowanie branżą, w której chcesz pracować. Jeśli określisz, jaki masz cel, czego chcesz się nauczyć i do czego dążysz, zostaniesz odebrany jako osoba bardzo ambitna i wytrwała, a to jest niezwykle cenione. Nie pomijaj praktyk studenckich. Daj się poznać jako osoba, która od zawsze szła w określonym przez siebie kierunku. Możesz także wspomnieć o swoich zainteresowaniach, zwłaszcza jeśli są związane z twoją wymarzoną pracą lub nauczyły cię czegoś istotnego (wytrwałości, pracy zespołowej). Jeśli zaciekawisz rekrutera, masz większą szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.