Rekruterzy coraz rzadziej proszą o przesłanie listu motywacyjnego, ale czasami nadal to się zdarza. Warto go starannie przygotować, bo dzięki niemu pracodawca może się zainteresować twoją kandydaturą. I chociaż ceniona jest kreatywność, nadal w listach motywacyjnych koniecznie musi znaleźć się kilka konkretnych elementów.

Formalne rozpoczęcie listu

Od tego nie da się uciec – każdy list motywacyjny musi być rozpoczęty w taki sam sposób. Oznacza to, że na samej górze musisz wpisać swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, a trochę niżej, po prawo – dane osoby, do której się zwracasz. Tutaj należy zachować ostrożność – jeśli autorem ogłoszenia i osobą do kontaktu jest rekruter to jego wpisz jako adresata listu. Zarząd czy dyrektora działu tylko wtedy, jeśli to oni zajmują się rekrutacją.

Treść powinna zacząć się od zwrotu „szanowni państwo”. Słowo „witam” jest zarezerwowane wyłącznie dla osób „wyższych rangą”, czyli na przykład pracodawcy zwracającego się do pracownika lub tym podobne. Dlatego właśnie wiele osób może odebrać to jako faux pas. Od razu po rozpoczęciu podaj informację, o jakie stanowisko się starasz i skąd masz informację o ogłoszeniu. Jeśli startujesz do pracy w ramach polecenia lub rekrutacji wewnętrznej, także to zaznacz.

Informacje o doświadczeniu

W liście motywacyjnym musisz zaznaczyć, dlaczego właśnie ty świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku. Najlepiej będzie to rozbić na dwie części. W pierwszej zajmij się tym, jakie masz doświadczenie zawodowe i edukacyjne. Możesz krótko opisać swoje poprzednie obowiązki, jednakże nie powielaj informacji, które znajdują się w CV.

To miejsce, w którym możesz dokładniej zaznaczyć to, czym się zajmowałeś i z czym się to wiązało. Napisz, czy miałeś kontakt z klientem i jakie programy obsługiwałeś w czasie pracy. Swoje słowa możesz poprzeć przykładami lub wynikami (wspomnij na przykład o uzyskanym poziomie sprzedaży). Możesz także wspomnieć o wykształceniu czy odbytych kursach. To miejsce na formalne przedstawienie się.

Jak się widzisz w danej firmie

Rekruter będzie chciał także wiedzieć, jaka jest twoja wizja pracy w tej firmie. W kolejnej części napisz, dlaczego chcesz pracować właśnie dla nich i jakie korzyści sobie z tego obiecujesz. Zaznacz, że chcesz się rozwijać i związać z nią na długo. Możesz także wskazać na to, że od dawna interesujesz się tą branżą i chcesz pracować w gronie doświadczonych osób, od których możesz czerpać wiedzę.

W tej części listu motywacyjnego musisz dać się poznać jako osoba ambitna, która ma przed sobą jasno postawione cele. Zaznacz, jak chciałbyś, żeby wyglądał twój rozwój i że praca w nowej firmie jest dla ciebie nowym wyzwaniem i szansą na doskonalenie swoich umiejętności zawodowych.

Co możesz zrobić dla firmy?

W końcowej części listu motywacyjnego musisz wrócić do swojej osoby. To nie może być obszerny fragment, warto jednak zaznaczyć w nim powody, dla których będziesz dla firmy naprawdę cennym nabytkiem. Być może jest to kreatywność albo bardzo specjalistyczne wykształcenie w tej dziedzinie? Możesz tutaj także wspomnieć o swoich zainteresowaniach, oczywiście o ile są związane z branżą do której startujesz lub świadczą o tym, że jesteś ambitny, wytrwały lub skupiony na swoich celach.

Zakończenie listu

Zakończenie listu motywacyjnego musi być równie formalne, jak jego rozpoczęcie. Na koniec warto napisać krótką informację o tym, że dziękujesz za czas poświęcony na przyjrzenie się twojej aplikacji. Możesz także wyrazić nadzieję na możliwość spotkania się w cztery oczy.

Zakończ list sformułowaniem „z poważaniem” lub „z wyrazami szacunku”. „Pozdrawiam” jest zdecydowanie zbyt lekkie i zarezerwowane dla osób, które już się znają. Podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem. Możesz także na końcu wypisać listę załączników, jeśli do aplikacji dołączasz także CV czy portfolio. Jeśli list jest wysyłany drogą pocztową, koniecznie podpisz się ręcznie. Tego wymagają zasady savoir vivre.