Chociaż teraz coraz częściej w CV staramy się wykazać kreatywnością, to jest kilka stałych elementów, które zawsze muszą znaleźć się w każdym dokumencie aplikacyjnym. Dowiedz się, z czego powinno składać się CV i jakie elementy są naprawdę niezbędne, a które możesz ewentualnie pominąć.

Dane osobowe wraz ze zdjęciem

Bardzo istotnym elementem każdego CV jest oczywiście zdjęcie. Wiele osób z tego rezygnuje, jednak wklejenie fotografii to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu CV będzie ciekawsze i o wiele bardziej będzie rzucało się w oczy. Na zdjęciu możesz zaprezentować się jako osoba profesjonalna, a rekruter będzie miał mniej więcej wyobrażenie, z kim przyjdzie mu rozmawiać.

Przy zdjęciu koniecznie powinny znaleźć się podstawowe dane osobowe i kontaktowe, oczywiście imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu i adres emailowy. Warto także w tej części wkleić link do swojej strony lub portfolio.

Wykształcenie w CV

Nieodzownym elementem kolejnego CV to wykształcenie. Warto na to przeznaczyć sporo miejsca. Wykształcenie najczęściej wpisuje się chronologicznie, od ostatniego aż do liceum. Wystarczy, że wpiszesz lata, w których uczęszczałeś do konkretnej szkoły, nazwę kierunku, rodzaj studiów (dzienne, niestacjonarne) i nazwę specjalizacji lub specjalności.

W tej sekcji możesz także wpisać wszystkie kursy i dodatkowe szkolenia, w których brałeś udział. Jeśli jednak masz jeszcze miejsce, możesz stworzyć osobną część, w której znajdują się informacje na ten temat. Dodatkowe szkolenia to dodatkowe punkty dla ciebie, warto więc je mocniej wyeksponować, znajdując dla nich dodatkowe miejsce.

Opis doświadczenia zawodowego

Teraz przychodzi czas na opis doświadczenia zawodowego. W tej sekcji CV także należy ułożyć wszystko chronologicznie, zaczynając od tego stanowiska, które zajmujesz obecnie, kończąc na pierwszych doświadczeniach. Tutaj warto wpisać nawet praktyki studenckie, zwłaszcza, jeśli twój staż pracy nie należy do najdłuższych.

W tej części należy wytłuszczonym drukiem wpisać nazwę stanowiska, później podać miesiące i lata, kiedy tak pracowałeś, a także pokrótce opisać, czym się zajmowałeś w tej pracy. Ten opis nie musi być długi – wystarczą dwa, trzy zdania, w których w skrócie ujmiesz najważniejsze zadania, jakie wiązały się z podjętym przez ciebie stanowiskiem. Napisz, jakie programy obsługiwałeś i czy miałeś do czynienia z obsługą klienta.

Umiejętności i języki

W dalszej części CV powinny znaleźć się informacje o twoich dodatkowych umiejętnościach i znanych przez ciebie językach. Tutaj możesz pozwolić sobie na nieco więcej kreatywności. Nie musisz wypisywać sztywnych danych o tym, że znasz pakiet Office i angielski na poziomie B2. Możesz zastosować tutaj różnego rodzaju suwaki, wyznaczniki i kropeczki, które wskażą, na jakim poziomie masz opanowaną daną umiejętność.

W tej sekcji możesz wpisać bardzo wiele informacji, sprawdź tylko, czy są przydatne w twojej pracy. Ważną informacją jest to, czy masz prawo jazdy. Oczywiście liczy się także, jakie języki masz opanowane i jakich się uczyłeś wcześniej. Znacznie mają wszystkie branżowe i specjalistyczne programy, których działanie opanowałeś, w tym także te najbardziej popularne jak Excel czy Word – to może być bardzo istotna informacja dla twojego potencjalnego pracodawcy.

Wpisywanie zainteresowań do CV

To jedna z tych sekcji, z których teoretycznie możesz zrezygnować. Ale tylko teoretycznie, w praktyce lepiej jednak je umieścić w CV. Zainteresowania są ważną informacją dla rekrutera. Informują go, czy jesteś nieszablonową, wytrwałą osobą z pasją. Warto więc wpisywać dość konkretne informacje (kino duńskie zamiast ogólnie: filmy) i przyznawać się do swoich ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu.

Jeśli zajmujesz się czymś niezwykłym i masz to udokumentowane, warto w tej części wkleić link do swojego bloga czy profilu na instagramie. Jeśli masz na nich ciekawe zdjęcia i chcesz wykazać się zainteresowaniem fotografią, albo fotki swoich osiągnięć sportowych czy zrobionego rękodzieła, koniecznie podziel się tym w CV. Dzięki temu aplikacja będzie ciekawsza i bardziej zainteresuje rekrutera.

Konieczne klauzule

Na końcu CV należy wkleić odpowiednie klauzule, które pozwolą firmie, do której aplikujesz wykorzystać twoje dane. W dobie RODO, jeśli tego nie zrobisz, rekruter nie będzie mógł nawet do ciebie zadzwonić. Dlatego najlepiej wkleić formułkę, że zgadzasz się na przetwarzanie i przechowywanie twoich danych osobowych w celach przeprowadzenia tej i przyszłych rekrutacji.

Dokładnie wczytaj się w ogłoszenie pracodawcy. Czasami wymaga on wklejenia lub wpisania także innego rodzaju oświadczeń lub informacji. Wysyłając CV zwróć na to uwagę, by postępować zgodnie z jego wytycznymi. Nazwij plik według narzuconego przez niego schematu lub swoim imieniem i nazwiskiem. W tytuł maila aplikacyjnego wpisz numer referencyjny ogłoszenia lub właśnie swoje imię i nazwisko z adnotacją – rekrutacja na stanowisko… . To pozwoli rekruterom łatwiej odnaleźć twoją aplikację.