CV to twoja wizytówka przed potencjalnym pracodawcą. Od niego zależy, czy zechce zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Chociaż może to trochę zaskakujące, bardzo ważną częścią każdego CV są… zainteresowania kandydata. Po nich rekruter może ocenić, czy ma do czynienia z kimś ciekawym. Dowiedz się, jakie zainteresowania wpisać w CV.

Czy zainteresowania są aż takie ważne?

Wydaje się, że najbardziej liczącymi się częściami każdego CV jest opis doświadczenia i wykształcenia, a takie elementy jak zainteresowania są tylko wypełniaczem, na który nikt nie spojrzy… jesteś pewien? Doświadczony rekruter z każdej informacji zawartej w zgłoszeniu aplikacji może wyciągnąć wnioski i dowiedzieć się czegoś o kandydatach.

Oczywiście, że teoretycznie zatrudnia się ludzi ze względu na ich doświadczenie, ale tak naprawdę każdy chce mieć w teamie ciekawą osobę. To, co wpiszesz w zainteresowaniach może świadczyć o tym, jakim jesteś człowiekiem. Muzyka, motoryzacja i filmy raczej nie są dobrym przykładem – mogą wskazywać na to, że jesteś nudny. Za to już sporty ekstremalne mogą naprawdę wzbudzić zainteresowanie przyszłego pracodawcy. Mogą świadczyć o tym, że nie boisz się nowych wyzwań i chętnie współzawodniczysz. Zapaleni biegacze są znów postrzegani jako osoby wytrwałe, które jednak wolą pracować samodzielnie. Dlatego tego punktu w szablonie CV lepiej nie pomijać. Co jednak zrobić, jeśli na liście twoich hobby znajdują się same „przeciętne” zainteresowania?

Zainteresowania w odpowiedniej formie

Absolutnie każdy lubi książki, muzykę i kino. Ty też? Świetnie, pewnie będziesz mógł o czym porozmawiać z rekruterem, ale takie zainteresowania nie dadzą ci dodatkowego plusa w czasie rekrutacji. Na szczęście możesz je dobrze przedstawić.

Zamiast pisać, że interesujesz się czytaniem książek, zaznacz, że najbardziej lubisz historyczne lub że pasjonujesz się literaturą obyczajową i dziecięcą z przełomu XIX i XX wieku. Zamiast ogólnikowego „kina” możesz wpisać, że pasjonują cię filmy Polskiej Akademii Filmowej lub kino szwedzkie. Muzyka? Szanty albo rockowa przełomu lat 70. i 80. Oczywiście zasada jest jedna – nie możesz w tym kłamać. Zawęź szerokie zainteresowanie do tego, na czym naprawdę się znasz, o czym wiesz najwięcej. Będziesz wtedy postrzegany jako specjalista w jakiejś dziedzinie, prawdziwy pasjonat.

Jeśli masz taką możliwość, udokumentuj, że twoja na pozór zwyczajna pasja wcale nie jest taka zwyczajna. Może prowadzisz bloga o książkach albo masz portfolio ze swoimi zdjęciami? A może napisałeś recenzje kilkunastu filmów, które ostatnio przeczytałeś? Dołącz w CV linki, to będzie o wiele, wiele ciekawsze dla rekrutera.

Najbardziej pożądane zainteresowania

Oczywiście najbardziej pożądane zainteresowania to takie, które w jakiś sposób wiążą się z twoją profesją. Startując na stanowisko przedszkolanki nie pisz, że pasjonujesz się pedagogiką – to bardzo ogólne i może wydawać się rekruterowi trochę podejrzane. Zamiast tego napisz, że twoją największą pasją jest psychologia rozwojowa człowieka od narodzin do śmierci lub rozwój artystyczny dzieci w wieku 3-5. Będzie to związane z tym, co robisz, ale przedstawi cię jako specjalistę w jakiejś mniejszej dziedzinie.

Bardzo dużego plusa dadzą ci te zainteresowania, które sprawiają, że wydajesz się ciekawą, nieszablonową osobą. Osoby mające nietypowe hobby najczęściej są bardziej otwarte i mają szeroki umysł. Jeśli zajmujesz się makramą, robisz łapacze snów, odnawiasz stare motocykle, zwiedzasz po kolei wszystkie zakamarki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wpisz to w CV.

Zainteresowania w CV – jakich nie wpisywać?

Przede wszystkim nieprawdziwych! Nie ma nic gorszego, niż ubarwianie swojego CV. To naprawdę wyjdzie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Może okazać się, że twój rozmówca świetnie zna się na wpisanej przez ciebie dziedzinie i sam się tym pasjonuje, a już na pewno przygotuje się, by cię zapytać o twoje zainteresowania. Jeśli okaże się, że nie będziesz w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie ani nic opowiedzieć o swoim hobby, od razu stracisz szansę na zatrudnienie.

Ponadto na wszelki wypadek warto unikać także kilku prawdziwych zainteresowań. Jeśli sympatyzujesz z jakąś partią polityczną i spędzasz czas na wiecach, lepiej to przemilczeć. Podobnie nie należy się odsłaniać ze swoimi przekonaniami religijnymi i zainteresowaniami dotyczącymi seksu czy innych kontrowersyjnych hobby jak historia największych zbrodni w Polsce, czy myślistwo. To niestety może zniechęcić twoich potencjalnych pracodawców już na wstępie, a pierwsze wrażenie jest szalenie istotne.