Opisanie swoich umiejętności w szablonie CV wcale nie jest takie łatwe, jednak dzięki temu przyszły pracodawca dowie się jakie zalety posiadasz i czy są one potrzebne na stanowisko na jakie aplikujesz. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym zagadnieniem i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Z nami opisanie swoich umiejętności przyjdzie Ci dużo łatwiej.

Twarde i miękkie kompetencje: jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Umiejętności można podzielić na te miękkie i twarde. Kompetencje twarde charakteryzują się namacalnością, łatwo podczas krótkiej rozmowy zweryfikować czy je posiadasz czy też nie. Będzie to np. stopień znajomości języka obcego, albo zagadnienie z danej dziedziny.
Umiejętności twarde to inaczej posiadana wiedza w danej tematyce, np. budownictwie, programowaniu, nauczaniu itp.

Umiejętności miękkie są mniej namacalne. Znacznie trudniej jest je zweryfikować, należą do nich m.in.: rozwiązanie konfliktu, kreatywność, organizacja, umiejętność pracy w zespole, pewność siebie itp.

Jakie jest znaczenie umiejętności miękkich?

Kompetencje miękkie w jednym zawodzie będą miały większe znaczenie niż w innym. Jeśli jakaś praca wykonywana jest mechanicznie umiejętności miękkie nie będą grały większej roli, jednak jeśli od pracownika wymagana np. samodzielność i podejmowanie decyzji takie umiejętności znacznie zwiększą szanse potencjalnego pracownika.

Warto znać swoje twarde umiejętności

Przy małym doświadczeniu w pisaniu CV, można mieć nie lada problem z określeniem ciężkich kompetencji. Na naszej stronie znajdziesz przykłady wzorów CV, które pozwolą na bezproblemowe określenie tych umiejętności.

Określ konkretne umiejętności związane z pracą

Nawet jeśli jesteś najlepszy w naprawianiu samochodów niewiele się to zda jeśli aplikujesz na stanowisko architekta wnętrz. Nie wymieniaj wszystkich swoich umiejętności, a jedynie te które okażą się być przydatne na nowym stanowisku. Przeczytaj kilkukrotnie ogłoszenie i zastanów się jakie umiejętności posiadasz i jakie będą najbardziej istotne dla pracodawcy, a następnie je wymień.

Zamiast mówić - pokaż

Pracodawca na pewno zapamięta osobę wyróżniającą się spośród innych kandydatów. Przy przedstawianiu umiejętności miękkich najlepiej będzie podać konkretne przykłady gdzie te umiejętności zostały wykorzystane i jak wypłynęły na efekt końcowy.

Określ stopień swoich umiejętności

Potencjalny pracodawca na pewno będzie chciał sprawdzić i poznać poziom zaawansowania przedstawianych przez Ciebie kompetencji. Warto zastosować stopniowanie: początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany.

Nie kłam, nie koloryzuj - bądź szczery

Praktycznie każdy zastanawia się czy nie lepiej byłoby ubarwić swoje CV. Szczerze odradzamy. Umiejętności miękkie początkowo są trudne do zweryfikowania jednak z czasem pracodawca bardzo łatwo rozpozna, że nie byliśmy z nim szczerzy. Jeśli jednak postawimy sprawę jasno, iż nasze konkretne umiejętności są na poziomie np. średnio zaawansowanym to pracodawca zainteresowany nasza osobą może zapewnić nam stosowne przeszkolenie.