CV to najlepsza okazja, żeby dobrze się zaprezentować potencjalnemu nowemu pracodawcy. W końcu to pierwszy kontakt między tobą a nim i od tego zależy, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać CV, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie naprawdę atrakcyjnej posady?

Graficzna strona CV

Badania wykazały, że rekruterzy spędzają średnio 6 sekund na zapoznawaniu się z CV. Tyle wystarczy im, by zdecydować, na którą kupkę trafi dokument. Dopiero później będą się w niego wczytywać uważniej. Dlatego te pierwsze 6 sekund zdecyduje, czy twoje CV będzie w ogóle czytane drugi raz, czy od razu odpadniesz w procesie rekrutacji.

Jakie CV najlepiej przyciągają wzrok. Oczywiście oryginalne, nieszablonowe, schludne i dobrze zaplanowane pod względem graficznym. Z tego względu lepiej zrobić CV na specjalnym szablonie, w którym w czytelny sposób zostaną przedstawione wszelkie informacje o tobie. CV powinno mieć jeden kolor przewodni, którym zaznaczysz nagłówki i niewielkie, eleganckie ozdobniki. Powinno zawierać także twoje zdjęcie – dzięki temu rekruter będzie miał wyobrażenie, z kim przyjdzie mu rozmawiać. Najważniejsze elementy powinny być mocniej wyróżnione, jak na przykład nazwa stanowiska czy kierunek studiów, który ukończyłeś.

Zastosuj zwykłe, eleganckie czcionki. Najlepiej sprawdzają się te czarne lub ciemne umieszczone na białym tle – takie są najwygodniejsze w czytaniu. CV nie musi mieścić się na jednej stronie. Jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe, możesz rozmieścić je na dwóch stronach.

Podstawowe informacje w CV

Na początku CV powinny znaleźć się twoje dane osobowe i inne podstawowe informacje, na które rekruter przede wszystkim zwraca uwagę. Musisz umieścić swój adres, adres e-mailowy i numer telefonu. Warto także pod danymi osobowymi wkleić link do swojej strony lub portfolio.

Później trzeba zawrzeć informacje o wykształceniu. Przyjmuje się, że układa się je chronologicznie, zaczynając najwcześniej od szkoły średniej. Tutaj nie musisz wpisywać informacji o dodatkowych kursach. Jeśli w twoim szablonie jest na to dodatkowe miejsce, warto je umieścić poniżej. Pamiętaj o tym, by zaznaczyć, jaka była specjalizacja twoich studiów. Dla niektórych pracodawców znaczenie ma także to, czy były to studia stacjonarne czy zaoczne. Warto to także zaznaczyć.

Dane o wcześniejszych miejscach pracy

W CV koniecznie musisz wpisać dane o swoich wcześniejszych miejscach pracy. Najlepiej zrobić to chronologicznie. Każdy paragraf zacznij od wytłuszczonej nazwy stanowiska, które zajmowałeś i w nawiasie podaj miesiące i lata, w czasie których pracowałeś. Warto także drobniejszym drukiem opisać pokrótce zakres swoich obowiązków.

Dzięki temu rekruter będzie wiedział, jakie jest twoje doświadczenie. Wpisz, czy zajmowałeś się obsługą klientów lub różnego rodzaju specjalistycznych programów. Opis nie powinien być zbyt długi, spróbuj zmieścić się w dwóch, maksymalnie trzech linijkach. I co najważniejsze – nie kłam! Rekruterzy wbrew pozorom często dzwonią do wcześniejszych pracodawców, a nawet jeśli nie, mogą w inny sposób sprawdzić, gdzie pracowałeś i czym naprawdę się zajmowałeś. Nie warto przez kłamstwo stracić szansy na dobrą posadę.

Zainteresowania i dodatkowe klauzule

Kiedy w twoim CV znajdują się już najważniejsze dane, przychodzi czas na inne elementy. Bardzo często do dokumentu wpisuje się zainteresowania. Naprawdę warto to zrobić, ponieważ będzie to ciekawy punkt, o który może zaczepić się rekruter w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Na dodatek zainteresowania wiele o tobie mówią i mogą przedstawić cię jako ciekawego, zaangażowanego człowieka. W sekcji zainteresowań możesz wkleić linki do swoich osobistych blogów lub profili w mediach społecznościowych, gdzie prezentujesz swoje wyniki, osiągnięcia i pasje. To jeszcze bardziej urozmaici CV.

Na końcu każdego dokumentu trzeba wkleić informację o tym, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych. W przeciwnym razie w świetle prawa firma nie będzie miała możliwości zadzwonienia do ciebie i zaproszenia cię na rozmowę.

Przykładowa klauzula:

,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [tu wypełnij], zawartych w ofercie dla potrzeb niezbędnych przy realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych (DZ.U. nr 101, poz. 926)”.