Przychodzi taki moment w karierze, że zdobyte umiejętności pozwalają na aplikowanie na stanowisko kierownicze. Takie CV powinno wyglądać nienagannie i przedstawiać naszą osobę w takim świetle aby pracodawca trzymając je w ręku wiedział, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami na to stanowisko.

Jednak nie samo CV jest najważniejsze, starając się o stanowisko kierownika ważne jest również przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego chcesz zostać menedżerem?

Przed stworzeniem swojego CV należy zadać sobie pytanie dlaczego chcę zostać kierownikiem? Jakie kierują mną intencje? Dlaczego chcę to robić?

Tych powodów może być naprawdę sporo. Zastanów się czy jesteś gotowy na ten krok, czy podołasz i czy Twoje intencje są słuszne.

Stanowisko kierownicze wiąże się z odpowiedzialnością, w związku z tym musisz być pewny, że decydując się na objęcie tego stanowiska wiązać się to będzie z większą dyspozycyjnością, odpowiedzialnością zarówno za siebie jak i za zespół którym będziesz kierować. Z tych miłych aspektów to oczywiście większa wypłata. Jednak proszę pamiętać, że jeśli jedyną zaletą jest wyższe wynagrodzenie może warto rozważyć objęcie tego stanowiska raz jeszcze. Najważniejsze to spełniać się w swojej pracy. Zadowolenie z niej jest równie ważne jak otrzymywana wypłata, jeśli nie najważniejsze. Nic tam z satysfakcji z pracy jeśli nie czujemy się w niej spełnieni i wbrew niektórym przypuszczeniom pieniądze tego nie zrekompensują.

Nie da się być dobrym menedżerem prowadzącym zespół kiedy czujemy się źle na tym stanowisku.

Co czyni z Ciebie idealnego menedżera?

Warto znać swoje mocne i słabe strony. Wykorzystywać te mocne, a pracować nad słabymi. Zgrany zespół doceni jeśli nie będziesz ukrywał przed nimi swoich słabych stron. Jednak doceni jeśli będziesz umiał racjonalnie wykorzystać swoje mocne strony. Idealny kierownik to wzór do naśladowania dla swoich pracowników.

Czy masz stosowne cechy?

Większość obawia się czy zostaną dobrymi kierownikami, którzy będą potrafili dobrze poprowadzić swoim zespołem. Nie ma chyba osoby, która przed podjęciem tak ważnej decyzji nie stresowałaby się odpowiedzialnością jaka zostanie jej powierzona.

Dobry kierownik powinien znać swoje mocne i słabe strony. Awans nie powinien być rozpatrywany jedynie pod katem finansowym. Kandydat na kierownika powinien wiedzieć jakie obowiązki na nim będą ciążyć i czy będzie w stanie im podołać. Umiejętność komunikacji, wyrażania własnego zdania i oczekiwań jest bardzo ważna.

Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych na stanowisku kierowniczym jest praktycznie nieodzowna. Tak jak umiejętność wysłuchania skarg i zażaleń na swoich pracowników, a koniec końców obrona swojego pracownika bądź też przeprowadzenie z nim rozmowy dyscyplinującej bądź innej formy nagany.

Jak napisać dobre CV aplikując na stanowisko kierownika?

Jeśli posiadasz wzór CV na pewno będzie wymagało przeredagowania. Doświadczenie zdobyte na studiach i innych szkoleniach nie związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi należy przenieść na dalszy plan lub całkowicie usunąć z CV jeśli w żaden sposób nie wiąże się to z Twoim przyszłym stanowiskiem. Uwidocznić za to powinieneś te umiejętności, które bezpośrednio są związane z przyszłym stanowiskiem.
Jeśli posiadasz jakiekolwiek doświadczenie na stanowisku kierowniczym koniecznie o tym napisz, uwzględniając czym się dokładnie zajmowałeś wraz ze swoimi osiągnięciami. Jakie usprawnienia wniosłeś aby pomóc firmie.

Jeśli wcześniej nie zajmowałeś stanowiska kierowniczego to nie przejmuj się, nic straconego. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz pokazać, że potrafisz myśleć nieszablonowo. Podzielić się swoimi pomysłami jak usprawnić pracę zespołu aby byli bardziej efektywni. Świeże spojrzenie na dany problem jest zawsze w cenie.

Czego można się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna z rekruterami może nie należeć do najłatwiejszych. Należy przygotować się na wszechstronne pytania dotyczące firmy, pomysłów jak usprawnić pracę zespołu. Ponadto można spodziewać się pytań dotyczących konkretnego problemu, a naszym celem będzie wymyślić rozwiązanie. Rekruterzy na pewno będą obserwować jak zachowujesz się i reagujesz w stresujących warunkach.

Na rozmowie kwalifikacyjnej posiłkuj się swoimi przykładami, które podałeś w CV. W ten sposób łatwiej będzie prowadzić rozmowę, a na pewno mniej stresująco. Znajomość treści własnego CV przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej jest dość znacząca ponieważ rekruter będzie bazował na tym co jest w nim zawarte.

[kkstarratings]