Przyjęło się, że CV powinno mieć jedną stronę. Jednak ogrom informacji, jakie trzeba w nim wprowadzić może zwyczajnie się nie zmieścić. Wiele osób decyduje się na dołożenie kolejnej lub nawet jeszcze kolejnej strony. Czy to błąd? Czy naprawdę CV musi być jednostronicowe?

Jednostronicowe CV

Nie ulega wątpliwości, że jednostronicowe CV ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim dla rekruterów. Jest bardziej czytelne, ponieważ podaje wszystko w bardziej skondensowanej formie. Łatwo znaleźć na nim wszystkie daty i potrzebne informacje. W takim układzie łatwiej ci będzie wyróżnić najważniejsze informacje, które w pierwszej części rekrutacji, czyli podczas przeglądania dokumentów aplikacyjnych, będą najważniejsze.

Z drugiej strony jednak takie rozwiązanie ma swoje wady. Jeśli masz za sobą duże doświadczenie zawodowe, chodziłeś na wiele kursów i różnego rodzaju szkoleń, to niestety masz mało miejsca, by wszystko dobrze opisać. Co wtedy? Selekcjonować informacje? A może zmniejszyć czcionkę? Ani jedna, ani druga opcja nie są najlepsze. W takich sytuacjach trzeba zdecydować się na wykorzystanie drugiej strony.

Zalety dłuższego CV

Dwie strony to już dość dużo miejsca, by w jasny i czytelny sposób rozmieścić wszystkie informacje o sobie. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zaznaczyć, jakiego rodzaju pracę wykonywałeś i opisać swoje doświadczenie, nie tylko podając nazwę stanowiska. Dzięki temu rekruter będzie lepiej wiedzieć, czego się po tobie spodziewać i czym dokładnie się zajmowałeś.
Dwustronicowe CV ma także tę zaletę, że nie musisz robić selekcji informacji. Możesz w nim zawrzeć wszystkie dane o sobie, napisać, jakie masz wykształcenie i wypisać wszystkie kursy, w których uczestniczyłeś. Dużo miejsca oznacza także, że wszystkie dane, klauzule i kolumny możesz swobodnie rozmieścić, by były w pełni czytelne. Nie będziesz musiał rezygnować z takich informacji jak działalność dodatkowa w czasie studiów, czy zainteresowania. Wierz lub nie, ale wpisane do dokumentu pasje naprawdę mogą mieć znaczenie w czasie rekrutacji.

Dwustronicowe CV – optymalnie od każdej strony

Na zrobienie dwustronicowego CV może się zdecydować każdy, kto ma naprawdę długie doświadczenie lub kto ma się czym podzielić w swoim CV. Jeśli do tej pory zajmowałeś jedno stanowisko i masz za sobą tylko praktyki studenckie, jedna strona powinna ci wystarczyć. Sięgnięcie po dłuższą formę ma sens wtedy, kiedy naprawdę masz coś do powiedzenia. Rozbudowywanie opisów zajęcia nie ma najmniejszego sensu.

Pamiętaj o tym, żeby dobrze rozmieścić dane na każdej stronie swojego CV. Nie może być tak, że wszystkie informacje będą znajdowały się na pierwszej, a druga to będzie tylko klauzula o możliwości wykorzystania danych osobowych lub, co gorsza, tylko jej część. Najlepiej znajdź odpowiedni szablon dwustronicowych CV i zastosuj się do niego. Na pierwszej stronie koniecznie muszą znaleźć się podstawowe dane osobowe i najważniejsze informacje na temat twojego doświadczenia i wykształcenia. To właśnie ona będzie decydowała o tym, czy rekruter zechce czytać twoją aplikację dalej.