Eksperci do spraw zatrudnienia wyróżnili kluczowe elementy, o których powinniśmy pamiętać, aby mieć pewność, że nasze CV jest przepustką prowadzącą nas do sukcesu zawodowego.

Używaj własnych słów

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi podczas tworzenia CV jest pisanie o swoich obowiązkach przy użyciu tego samego stylu, który jest używany do opisywania ofert pracy w reklamach. Czasami zdarza się nawet, że kandydaci kopiują określone wyrażenia słowo w słowo. Niestety, nie brzmi to wiarygodnie. Znacznie lepiej jest używać własnego słownictwa, odpowiednio do zadań, które faktycznie były częścią Twoich obowiązków w pracy. 

  1. Udowodnij swoją wartość. Jakim jesteś pracownikiem? Jest to pytanie, które rekrutujący zadają bardzo często, przeglądając dziesiątki CV dla konkretnego stanowiska.  Z tego powodu dobrym pomysłem jest wyraźne podkreślenie swoich osiągnięć i popieranie ich rzeczywistymi przykładami. Czy otrzymałeś pochwałę od swojego szefa, byłeś pracownikiem miesiąca? Może otrzymałeś jakąś nagrodę? Czy może poradziłeś sobie z problemem wykraczającym poza twoje obowiązki?  Powinieneś to uwzględnić w swoim CV.
  2. Podaj konkretne dane. Jeśli osiągnąłeś ponadprzeciętne wyniki, pracodawca z pewnością będzie zainteresowany szczegółowymi informacjami. Jeśli udało Ci się zwiększyć poziom sprzedaży, to koniecznie podaj o ile procent? Takie informacje bardziej zapadają w pamięć.
  3. Napisz o problemach, na które znalazłeś rozwiązania. Jakie wyzwania codziennie spotykasz w pracy? Jak zazwyczaj reagujesz? Co robisz, aby poradzić sobie w trudnych sytuacjach? Jak reagujesz na stres w pracy? 
  4. Przypomnij sobie niektóre wystąpienia i umieść je w swoim CV. Zwróć uwagę na formę merytoryczną, osiągnięcia, zadania, obowiązki. Informacje te powinny pojawić się w twoim CV. 
  5. Zapobiegaj niechlujstwu swojego CV, aby nie utrudniać pracodawcy jego odczytania.  Interpunkcja, wygląd dokumentu jest prawie tak samo ważna jak sama treść.
  6. Dostosuj informacje do stanowiska pracy, aby wiedzieć, kim jest odbiorca Twojego CV.  Informacje zawarte w CV powinny być odpowiednie do stanowiska na jakie aplikujesz.