Życiorys lub CV opisuje wykształcenie, kwalifikacje i wcześniejsze doświadczenia kandydata. Wysłanie CV lub życiorysu uważane jest za część procesu aplikacyjnego do nowej pracy. Curriculum Vitae to coś więcej niż życiorys: jest to dogłębna analiza Twojej ścieżki kariery, szczegółowo opisująca Twoje osiągnięcia, umiejętności, doświadczenie publikacje i nagrody. Chociaż CV jest zazwyczaj krótkie i zwięzłe to może dać Ci szanse, aby przedstawić się bardziej szczegółowo już na rozmowie kwalifikacyjnej.

CV, a życiorys - jaka jest różnica?

Zasadniczo Twoje CV zawiera oczywiście imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Jednak Twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe powinny być dostosowane do pracy, o którą się ubiegasz. Celem życiorysu jest przekonanie pracodawcy, że jesteś dokładnie tą osobą, którą chce zatrudnić. Z uwagi na Twoje umiejętności będziesz mile widziany w  jego zespole. Pisanie o umiejętnościach, które nie mają bezpośredniego związku z pracą do jakiej aplikujesz uważane jest za zbyteczne. Jeśli jesteś studentem, który dopiero szuka swojej pierwszej pracy wymienienie wszystkich osiągnięć może zająć mniej miejsca. Jeśli jednak od jakiegoś czasu już pracujesz i nabrałeś doświadczeń oraz szukasz wyższej lepiej płatnej pracy, opisanie wszystkiego, co może zainteresować pracodawcę może zająć więcej miejsca. Nie martw się ponieważ Twój potencjalny pracodawca wie, że więcej doświadczenia oznacza dłuższy życiorys! Żaden pracodawca szukający pracownika na poziomie podstawowym nie oczekuje długiego życiorysu.

Życiorys powinien być dość krótki, zajmować 1 najwyżej 2 strony. Natomiast CV może być trochę dłuższe jeśli posiadasz doświadczenie w różnych dziedzinach życia. Możesz je opisać nawet jeśli nie są bezpośrednio związane ze stanowiskiem na jakie aplikujesz.

A może po prostu wyślę życiorys? 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje podanie zostanie odrzucone, jeśli wyślesz pracodawcy życiorys, gdy poprosi o Curriculum Vitae. Mogą przypuszczać, że nie przeczytałeś ich instrukcji lub że nie poświęciłeś chwili aby uważnie przeczytać ofertę pracy.  Ponadto, gdy pracodawca prosi o Twoje CV, to prosi o konkretny dokument, który może służyć jako wstęp do rozmowy kwalifikacyjnej.

Wygląd CV i co powinno się w nim znaleźć.

Poniższe pozycje są na ogół wymagane w każdym CV. Które z nich umieścisz na pierwszym miejscu, zależy od Twoich mocnych i słabych stron, upewnij się, że Twoje imię i dane kontaktowe są wyraźnie widoczne na początku.

IMIĘ NAZWISKO I INFORMACJE KONTAKTOWE - W przeciwieństwie do życiorysu,  w CV należy podać adres korespondencyjny i numer telefonu.

WYKSZTAŁCENIE - Ta sekcja powinna zawierać nie tylko listę ukończonych etapów edukacji, ale także tych w toku. Pamiętaj aby umieścić wszystkie nazwy konkursów i zdobytych certyfikatów. 

DOŚWIADCZENIE - Tutaj umieść swoje stanowiska pracy wraz z datami rozpoczęcia i zakończenia, stanowisko, lokalizację firmy oraz krótki opis swoich osiągnięć. Unikaj dołączania listy obowiązków związanych z pracą, a zamiast tego skup się na osiągnięciach. Jeśli ubiegasz się o stanowisko naukowe, skoncentruj się na doświadczeniu dydaktycznym. Oprócz badań i publikacji są to najważniejsze umiejętności w środowisku naukowym. W tej sekcji możesz również wypisać swoje doświadczenia nabyte podczas praktyk.  Możesz nawet opisać pracę jako wolontariusz lub zajmowane przez Ciebie stanowiska kierownicze. Ta sekcja nie dotyczy tylko „oficjalnych” miejsc pracy lub stanowisk, ale zakres obowiązków jakie miałeś. W czym wykazałeś inicjatywę.

REFERENCJE - Twój życiorys powinien zawierać tę sekcję. Ponieważ znajdą się tam opisy osób, które potwierdzają Twoje mocne strony. Wystarczy, że wymienisz trzy takie osoby. Dla potwierdzenia wiarygodności należy umiesić ich imię i nazwisko wraz z tytułem (stanowisko zajmowane przez osobę) Instytucję, w której pracuje ta osoba,  adres instytucji E-mail i / lub numer telefonu osoby.